lcd czy led

Monitor LCD czy LED- jaki będzie lepszy?

Chcąc kupić naprawdę dobrej jakości monitor, który spełni nasze oczekiwania, dobrze jest rozeznać się w tym, co obecnie są w stanie zaproponować nam producenci. Po pierwsze ze względu na to, że rodzaj wybranego przez nas monitora będzie przez cały czas jego używania wpływał na nasz komfort. Warto także wiedzieć o tym, że poszczególne parametry dobrze dopasować do swoich oczekiwań oraz do tego, w jaki sposób najczęściej będziemy korzystać z monitora oraz komputera. Jednym z najczęściej występujących dylematów jest kwestia tego, czy zdecydować się na monitor LCD czy LED. Każdy ma bowiem swoje cechy charakterystyczne.

Jaki monitor- LCD czy LED? Czym się one między sobą różnią?

Na pierwszy rzut oka oba te skróty mogą nam niewiele mówić i jest to całkowicie zrozumiałe. Tym bardziej, że tak naprawdę sama technologia ich wytwarzania i zastosowane elementy są niemalże identyczne- jedyna różnica dotyczy natomiast zastosowanych lamp, które umożliwiają podświetlenie matrycy. Ze względu na zastosowaną technologię podświetlenia obrazu monitory LCD oraz LED będą inaczej się spisywały, a także będą różniły się ilością pobieranego prądu.

– W przypadku monitorów w technologii LED możemy liczyć na mniejsze zużycie energii elektrycznej, ale nie tylko. Możemy tak naprawdę mówić o wszystkich tych dobrodziejstwach, jakie płyną z technologii ledowej, jaką znamy ze zwykłych żarówek- ze względu na rozmieszczenie oraz kształt diod pozwalają one na produkowanie monitorów bardziej smukłych i płaskich. W monitorach LCD istnieje bowiem konieczność umieszczania diod także z tyłu monitora, co sprawia, że musi być on większy. Kolejną zaletą diod LED jest ich znacznie większa żywotność- taki monitor może nam więc służyć przez dłuższy czas niż monitor LCD.

– Spora różnica dotyczy także sposobu wyświetlania obrazu przez te dwa rodzaje monitorów. W przypadku monitorów LCD niestety nie będziemy mogli liczyć na tak dużą głębię ostrości oraz wyraźne wyświetlanie kontrastowych kolorów- w tym przede wszystkim czerni. Wynika to z faktu, że w technologii LCD przez cały czas podświetlane są wszystkie umieszczone wewnątrz monitora diody, a w LED- owych monitorach diody mogą migotać i aktywować się partiami.

Który monitor zatem wybrać?

Na rynku bez trudu znajdziemy zarówno monitory LED jak i LCD. Za pewne też, przy niezbyt intensywnym korzystaniu z komputera, różnica pomiędzy nimi nie będzie dla nas aż tak mocno zauważalna. Jeśli jednak potrzebujemy komputera z monitorem o dobrych parametrach, gdzie obraz jest naprawdę wysokiej jakości- warto zainwestować w noszą technologię LED. Jeśli więc chcemy oglądać filmy w rozdzielczości HD, jesteśmy zapalonym graczem najnowszych produkcji, a jednocześnie chcemy kupić monitor, który posłuży nam przez lata i zajmuje mniej miejsca na półce- monitor LED-owy będzie znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Aczkolwiek za pewne znajdziemy także zagorzałych zwolenników monitorów LCD, których cena powinna też być odrobinę atrakcyjniejsza.