laptop makieta

Jak projektować strony internetowe?

Co jest ważne podczas projektowania stron internetowych?

Projektowanie stron internetowych wydaje się być przyjemnym zajęciem, szczególnie jeśli mamy pewne wyczucie estetyki i lubimy pracować nad takimi realizacjami. Projektowanie stron można jednak wykonywać na dwa różne sposoby, poprzez prace typowo programistyczne, ale i poprzez pracę grafika komputerowego. O ile jednak przeglądając różnego rodzaju strony internetowe w sieci może się nam wydawać, że bardzo łatwo będzie nam stworzyć estetyczną i funkcjonalną stronę, o tyle zasiadając do komputera możemy mieć całkowitą pustkę w głowie i nie mieć pojęcia od czego zacząć. A pamiętajmy, że projekt graficzny musi spełniać bardzo wiele różnych funkcji. Nie tylko musi być atrakcyjny wizualnie, ale też musi być stworzony na odpowiednią szerokość ekranu. Dodatkowo, musi być przyjazny dla użytkownika i umożliwiać łatwą nawigację na stronie internetowej. Wobec tego, jak projektować strony internetowe, aby faktycznie sprawdzały się w praktyce?

Zdobywanie wiedzy jest konieczne

Można skorzystać z różnego rodzaju kursów, które często są oferowane w bardzo wygodnej formie- online. Żeby bowiem w ogóle zacząć coś projektować, konieczna będzie dla nas znajomość jednego z dedykowanych do tego celu programów- na przykład takiego jak Adobe Photo Shop, gdzie możliwa jest praca z warstwami. Innym popularnym programem dla grafików jest też Adobe Ilustator oraz Corel Draw. Powinniśmy mieć świadomość tego, że za pewne nie nauczymy się obsługi tych programów z dnia na dzień. Trzeba więc poświęcenia i zaangażowania do tego, aby zacząć wykonywać swoje pierwsze projekty.

Jak nauczyć się projektować strony internetowe, aby były modne?

Może się to wydać zaskakujące, ale trendy związane z projektowaniem stron również są bardzo zmienne. Jeśli więc chcemy tworzy strony, które będą na czasie- musimy za tymi trendami podążać. Może to na przykład dotyczyć najczęściej stosowanych schematów kolorów, rodzaju stron typu one page lub też o rozbudowanej strukturze podstron, a nawet może dotyczyć to takich szczegółów jak fakt, czy obecnie bardziej modne są buttony o zaokrąglonych czy ostrych krawędziach. Tak naprawdę, każdy, nawet najmniejszy element projektu graficznego ma znaczenie i wpływa na odbiór strony przez użytkownika.

A jak projektować, aby użytkownik był zadowolony?

I tutaj pojawiają się wszystkie kwestie związane z user experience, które to mówią o tym, jak projektować, aby zastosowane rozwiązania były przyjazne dla użytkownika. Dzięki analizie użyteczności stron wiele rzeczy zostało już powiedzianych i trafiło do pewnego kanonu wiedzy o tym, jak tworzyć funkcjonalne szablony, które ułatwiają użytkownikowi życie, a nie je utrudniają. Wiedza ta w równym stopniu dotyczy projektowania stron w wersji desktopowej, co i mobilnej. Pamiętajmy bowiem o tym, że możemy próbować być oryginalni, użytkownicy jednak bardzo często są już przyzwyczajeni do pewnego kanonu rozwiązań, a co za tym idzie- nasza kreatywność może nie spotkać się ze zrozumieniem. Dlatego każdy projekt jeszcze przed oddaniem go do użytku trzeba dobrze przetestować, a najlepiej dać go do wglądu osobie, która w ogóle nie jest w żaden sposób z nim związana.