Zgłoszenie kradzieży telefonu

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie nam telefon?

Z pewnością, kradzież telefonu nie jest dla nikogo miłym doświadczeniem. Zazwyczaj jednak nie do końca wiemy, w jaki sposób powinniśmy się w takiej sytuacji zachować i gdzie taką kradzież zgłosić. Do tego jeszcze dochodzą emocje oraz zdenerwowanie, a niejednokrotnie nawet panika. Niezależnie od tego, czy posiadamy najtańszego smartfona dostępnego na rynku czy też naszpikowany gadżetami smartfon od topowego producenta- warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować i jakie działania podjąć, aby taki telefon móc jeszcze odzyskać.

Po pierwsze- zgłoszenie kradzieży telefonu

Warto od razu, niezwłocznie udać się na najbliższy komisariat, aby tam zgłosić kradzież telefonu. Pamiętajmy jednak o tym, aby zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, a są to: nasz dowód tożsamości, dowód zakupu telefonu, który został nam skradziony, a także pudełko po telefonie albo zapisany numer IMEI, który zazwyczaj znajduje się na opakowaniu. Podczas wizyty na posterunku policji zostaniemy poproszeni o opisanie okoliczności, w których telefon został nam skradziony. Możemy też podzielić się naszymi podejrzeniami, co do tego, kto mógł dokonać kradzieży i dlaczego. Tak naprawdę, wizyta na komisariacie może wydawać się nam niepotrzebna, jeśli jednak zależy nam na odzyskaniu sprzętu, a także jeśli będziemy chcieli całkowicie zablokować nasz numer- potrzebne nam będzie zaświadczenie o kradzieży, jakie możemy uzyskać jedynie poprzez wizytę na policji. Nasz numer telefonu będzie mógł trafić do specjalnej bazy numerów skradzionych, z którą to bazą porównuje się wszystkie znalezione telefony, co zwiększa szanse na jego odnalezienie.

Po drugie- hasła i blokada karty SIM

Zazwyczaj jest tak, że na telefonie posiadamy szereg informacji dla nas istotnych- dane do logowania na różnych kontach i platformach, a także szereg informacji prywatnych. Koniecznie powinniśmy przede wszystkim zablokować naszą kartę SIM. Można to dość szybko zrobić kontaktując się z operatorem naszej sieci komórkowej pod wskazanym przez niego numerem infolinii.

Kolejną ważną rzeczą jest zmiana haseł do usług, z których korzystamy. Warto także zastanowić się nad kontem bankowym, jeśli korzystamy z bankowości elektrycznej- zmienić hasło, rozłączyć urządzenie skonfigurowane jako zaufane w ramach konta, a także sprawdzić, czy nie podjęto próby logowania. Powinniśmy zmienić hasła do poczty oraz wszystkich tych usług, w których byliśmy zalogowani podczas korzystania z sieci na telefonie komórkowym.

Jeśli wiemy o tym, że posiadamy jakiekolwiek zabezpieczenia telefonu, które można aktywować na wypadek jego kradzieży- powinniśmy to zrobić. Dostępne są także specjalne programy, dzięki którym można szybko zlokalizować położenie telefonu poprzez sygnał GPS. Warto także monitorować, czy osoba, która ukradła nam telefon nie podejmie jakiejś aktywności z nim związanej- nie zadzwoni do kogoś, nie zaloguje się do jakiejś usługi. W wielu przypadkach odzyskanie telefonu jest możliwe, ale może być bardzo trudne.